Bizi takip edin

Haber

Efrin’de asker kayıplarının gizlendiğine dair çok sayıda emare belirdi…

->

-> 4.901

Efrin’in Raco ve Cindirês ilçelerinde dün yaşanan şiddetli çatışmalarda, ‘8 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği, 13’ünün de yaralandığı’ yönündeki Genelkurmay açıklamasının aksine bölgeden yansıyan bilgilere göre ölü ve yaralı sayısı çok daha fazla

TSK, ÖSO ve korucularla birlikte Efrin’e yönelik sürdürdüğü işgal saldırıları 42’nci gününe ulaşırken, bölgede dün iki farklı noktada şiddetli çatışmalar yaşandı. Ancak Efrin’in Raco ve Cindirês ilçelerinde yoğunlaşan çatışmalarda yaşanan ölüm ve yaralanmalara dair yapılan resmi açıklamalar ile bölgeden yansıyan bilgiler birbirleriyle uyuşmadı.

Bölgeye ilişkin ilk bilgiler dün öğlen saatlerinde yansıdı. Hatay’ın Hassa ilçesinin hemen karşısında yer alan Raco ilçesine bağlı Bililka köyü kırsalında çatışma yaşandığı kaydedildi. Yansıyan bilgiler 80-100 kişilik QSD’li bir grubun, Kel Tepe bölgesinde bulunan tünellerden çıkarak Polis Özel Herakat (PÖH) ve Jandarma Özel Harekat (JÖH) timlerine saldırı düzenlediği yönünde oldu. Paylaşılan söz konusu bilgilerde yine çatışma sırasında hava desteği ve yaralıların tahliyesi için bölgeye ulaşan ATAK helikopterlerden birinin darbelendiği de yer aldı.

İlk açıklama: 5 ölü, 7 yaralı

Bölgeden yansıyan bu bilgilerden saatler sonra Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “01 Mart 2018 tarihinde Afrin’de icra edilen operasyonlar esnasında beş kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, yedi kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır” denildi.

Ancak Genelkurmay’ın bu açıklamasının aksine, bölgede yaşanan çatışmalarda ölü ve yaralı sayısının çok daha fazla olduğu yönünde bilgiler sosyal medya hesaplarına yansımaya başladı.

İkinci açıklama geldi

Nitekim kısa bir süre sonra Genelkurmay Başkanlığı’ndan ikinci bir açıklama geldi. Yapılan ikinci açıklamada bu kez “Üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, altı kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır” denildi.

Yapılan bu ikinci açıklama ile Efrin kırsalında çıkan çatışmalarda 8 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği 13’ünün de yaralandığı duyuruldu. Açıklamada yine “23 PYD/YPG’linin de etkisiz hale getirildiği” kaydedildi.

Genelkurmay tarafından ardı ardına yapılan bu açıklamalar, ölü ve yaralı sayısına dair bölgeden yansıyan bilgilerin gölgesinde kaldı. Özellikle kimi sosyal medya hesapları tarafından paylaşılan bilgiler, ölü ve yaralı sayısının resmi açıklamaların çok çok üzerinde olduğu şüphelerini besledi.

Sosyal medyadan Efrin gerçeği

Çatışmalara dair son derece önemli kimi bilgiler, Efrin’i işgal saldırılarında yer aldığı anlaşılan bir güvenlik personeli ile yaptığı anlaşılan yazışmalarını, Twitter hesabından paylaşan bir kullanıcı tarafından aktarıldı. “Togay Şen” isimli kullanıcı, “@TogahHan52” adlı hesabından o yazışmaları, “Bornova JÖH’ten Afrinde 12 şehit 38 yaralımız var. Haberlere henüz düşmedi. Allah yardımcımız olsun. Türk milletinin başı sağ olsun” notu ile paylaştı. Söz konusu o yazışmalara ise şöyle:

“(Güvenlik Birimi): 12 şehit var abi. Bornova jöh den
Togay Şen: Yapma ya nerde. Afrin mi
G.B.: 38 yaralı var. Benden duymadın
T.Şen: Allah sabır versin. Abi duadan başka elimizden gelen yok.
G.B. : Aynen abi
Togay Şen: Allah yar ve yardımcımız olsun. İnşallah yaralılardan vermeyiz.
G.B. : Abi 200 kişilik grupla çatışmışlar. Doçkalarla saldırmışlar”

EGM’ye şikayet edilen hesap askıya alındı

Efrin saldırılarında yer aldığı anlaşılan güvenlik personeli ile yapılan bu yazışmalara dair Twiiter hesabından yapılan paylaşım, diğer kullanıcılardan gelen tepkiler ve Emniyet Genel Müdürlüğü adresine yapılan ihbarlar üzerine bir müddet sonra hemen silinirken, hesap da kullanıcı tarafından askıya alındı.

Saldırılarda yer alan Jandarma Özel Harekat (JÖH) timlerinin kendi aralarında yaptığı yazışmaları da ortaya çıktı. Yazışmalarda onlarca askerin yaşamını yitirdiği, onlarcasının yaralandığı ve bir ATAK helikopterinin de “Zagros” ismi verilen silahla vurulduğu bilgisi yer aldı.

Yazışmaların ilkinde “Uzman Erbaş Süleyman”, komutanına şu bilgiyi aktarıyor: “Komutanım alınır Ken roket çekiyorlar. Atak helikopter ı vurdular akıbeti bell, değil zagros la. biz ilerki bölgedeyiz, Biz giremiyor uz. Adamlar atıp duruyor bi geri çıkacağız. Biz birliğe dönüyor uz. Bizimkilerin muhimatıda bitmiş. Burdan takviye ekip ve 3 kirpi muhimat yola çıkmış şimdi. Çıksa ne yazar teslim olun çağrısı yapiomuş teröristler. Atılan roketin haddi hesabı yok.”

Çatışmada yer alan isminin üstü silinmiş bir diğer JÖH üyesinin yazışmalarında “12 şehit, 25 yaralı biz uzaktayız. bize 8 km cephe taaruzu 50 m kadar kafa kafaya temas devam ediyo muhimat bitti galiba destek timler yola çıktı takviye sağlanıyor. Şehit ve yaralı sayısı artma ihtimali yüksek biz telsizden bu kadar duyabiliyoruz tam çekmiyo. atak zagrosla isabet aldı. Amed JÖH’te de şehit ve yaralı var fakat ordan bilgimiz yok” bilgileri var.

Yine JÖH’ten Serkan ise şunları yazmış: “Durum çok kötü abi çok kötü durumdayız.30’a yakın yaralımız var, 10 şehidimiz var. Tünel var havadan hiç bir şey yapılamıyo. Komutanım burası berbat. Üstümüzde bir tepe var alamıyoruz. Kobra kirpi hareket edemiyoruz. tow atıyorlar, Tepenin her yeri tünel. Personel çok acemi timler çok kötü roketler geldi şimdi özel harekat onlar çıkıyo tepeye. Alamıyoruz yaraliları aldık. Roketler ve polisler takviyeye çikti.”

Bunların yanı sıra Twitterda “İzmir Serbest Fırka” isimli bir kullanıcı; “İzmir’den çok acı haber…. 15 ŞEHİT, 18 YARALI” tweetini paylaşırken, Özel Harekatçı olduğu iddia edilen Mehmet Aslan, “34 şehit var deniliyor Afrin’de doğru mu bu? Allah’ım sen koru yalan olsun…” tweetini paylaştı.

Ölü ve yaralıların kimlik bilgileri paylaşıldı

Yaşanan çatışmalarda ölü ve yaralı sayısının gizlendiğine dair şüpheleri büyüten bir diğer paylaşım “Türkiye Gerçekleri” isimli, “@Mustafaselanik3” kullanıcı adlı Twitter kullanıcıları tarafından bilinen bir hesap tarafından paylaşıldı. Bu hesap tarafından paylaşılan ve resmi bir tutanak olduğu anlaşılan belgede, ölü ve yaralı güvenlik personelleri isim isim TC kimlik numaraları ve doğum yerleri bilgisiyle yer aldı.

Genelkurmay tarafından yapılan açıklamada, 8 ölü, 13 yaralı olduğu belirtilmesine rağmen, paylaşılan söz konusu belgede, kimlik bilgilerine yer verilen 8 asker ile 2 ÖSO üyesi olmak üzere 10 kişinin hayatını kaybettiği, biri astsubay kıdemli çavuş olmak üzere 20 jandarma uzman çavuş, 3 Polis Özel Harekat (PÖH), 3 köy korucu ile 2 ÖSO üyesi olmak üzere 28 yaralı olduğu bilgisi yer aldı. Paylaşılan o belgede yer alan bilgiler şu şekilde:

“01,03.2018 günü İlimiz Hassa ilçesi Akbaba Hudut Karakolu karşısı Suriye Ülkesi Şeyh Memedli, Bilalko ve El Maski Köyleri çevresinde bulunan 1083 rakımlı tepede (yaklaşık 37SBA 93335 68912 koordinatlarında) PKK/KCK terör örgütünün Suriye yapılanması PYD/YPG terör örgütü mensupları ile güvenlik güçlerimiz arasında çıkan sıcak temas sonucunda;

1 – J.Uzm.Çavuş Arif Demirel (TC…Kastamonu)
2 – J.Uzm.Çavuş Burhan Açıkkol (TC..-Isparta)
3 – J.Uzm.Onbaşı Rıdvan Çevik (TC…Van)
4 – J.Asb.Çavuş Uğur Palancı (TC…Mardin)
5 – J.Ast.Çavuş Mehmet Dinel (TC…Denizli)
6 – J.Asb.Çavuş Abdullah Taha Koç (TC…Konya)
7 – J.Uzm.Çavuş Recep Çetin (TC…Eskişehir)
8 – J.Uzm.Çavuş Mustafa Özen (TC…Hatay) isimli kahraman (8) askerimizin ŞEHİT oldukları,

1 – J.Ast.Kd.Çavuş Buğra Kaan (TC..Elazığ)
2 – J.Uzm.Çavuş Mesut Doğan (TC…Amasya)
3 – J.Uzm.Çavuş Bekir Kerkez (TC..Gaziantep)
4 – J.Uzm.Çavuş Uğur Günaydın (TC…Zonguldak)
5 – J.Uzm.Çavuş Kayhan Tan (TC…Mardin)
6 – J.Uzm.Çavuş Abdullah Kılıç (TC..Giresun)
7 – J.Uzm.Çavuş Sezer Oğuzhan (TC..Trabzon)
8 – J.Uzm.Çavuş Talha Çakır (TC…Eskişehir)
9 – J.Uzm.Çavuş Fuat Demir (TC…Muğla)
10- J.Uzm.Çavuş Tuna Altun (TC…Burdur)
11 – J.Uzm.Çavuş Şevket Özdemir (TC..Düzce)
12- J.Uzm.Çavuş Erhan Kuşçu (TC…Ordu)
13 – J.Uzm.Çavuş Osman Görür (TC…Konya)
14- J.Uzm.Çavuş Özgür Ercan (TC…Konya)
15 – J.Uzm.Çavuş Mahmut Küçük (TC…Yozgat)
16- J.Uzm.Çavuş İsmail Polat (TC…Niğde)
17- J.Uzm.Çavuş Bahadır Özkan (TC…Kayseri)
18 – J.Uzm.Çavuş Selçuk Güllüce (TC…Kahramanmaraş)
19 – J.Uzm.Çavuş Abdulhamit Doğan (TC… Kahramanmaraş)
20 – J.Uzm.Çavuş Sedat Sarıgül (TC…Kahramanmaraş) isimli 20 askerimizin
21- PÖH Sinan Yaşar (TC…Mersin)
22 – PÖH Salih Yaş (TC…Adana)
23 – PÖH Onur Yılmazok (TC…Giresun) isimli (3) Emniyet mensubu personelimizin,
24 – Muzaffer Duva (TC…Mardin, GKK)
25 – Hasip Tan (TC…Mardin, GKK)
26 – Mehmet Reşit Övet (TC…Mardin, GKK) isimli (3) Korucularımızın YARALI oldukları,

Ayrıca aynı bölgede TSK ve PÖH Unsurlarımız ile birlikte mücadele eden 1999 doğumlu Abdulkadir Haif ve 1998 doğumlu Salih Mizyet isimli ÖSO unsurlarının yaralı, 1990 doğumlu Yahya Ömer ve 1998 doğumlu HASAN Haddin isimli ÖSO unsurlarının ise şehit oldukları..”

Ölü ve yaralı sayısı yüksek

Sosyal medyada paylaşılan bu bilgilerin yanı sıra bölgeden haber geçen kimi medya organlarınca yapılan haberlerde de Genelkurmay açıklamalarından farklı bilgiler yer aldı.

Kuzey Suriye’den yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) geçtiği habere göre, Efrin’in Cindirês ilçesinin Baflorê köyü mıntıkasında yaşanan çatışmalarda 26, Raco ilçesinde yaşanan çatışmalarda ise 30 olmak üzere 56 asker, PÖH, ÖSO ve korucunun yaşamını yitirdiği bilgisi verildi.

Fırat Haber Ajansı (ANF) da, bölgedeki yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde, Raco ilçesine bağlı Bililka köyünde yaşanan çatışmada 30’dan fazla askerin hayatını kaybettiği, onlarca askerin de yaralandığı bilgisini verdi.

Ulaşılan kayıtlara dayanılarak sadece bir hastaneye kaldırıldığı belirtilen 13 ölü ve 27 yaralı askerin isimlerine yer verildi. Paylaşılan isimlerin, sosyal medyada söz konusu listedeki isimlerle aynı olduğu görüldü.

Calikli: 157 kaybımız var

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Efrin’e yönelik saldırının başladığı günden bu yana “41’i Türk Silahlı Kuvvetlerimizden, 116’sı ÖSO mensubu olmak üzere toplam 157 şehidimiz vardır” iddiasında bulundu.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA